Vyhledávání

Kontakt

Novinky

Novinky - Začátek června 2012

8.6.2012

Zima už je úplně za námi a blíží se nám výstava. Moje sbírka si v tomhle období vede obstojně, nicméně utrpěla i bolestivé ztráty. 

Mezi ty, které nenávratně odešly patří třeba Drosera schizandra, nebo Pinguicula cyclosecta.O přežití bojuje i další mexičanka - Pinguicula laueana. Nejhorší ztrátou je však úmrtí všech terestrických bublinatek a láčkovky Nepenthes sanguinea, která byla dlouhou dobu největší ozdobou mojí sbírky. O záchranu druhu se snažím i u Cephalotus follicularis. Všechny druhy, které jsem jmenoval v předešlých dvou větách doplatily na málo světla přes zimu - nalétly na ně plísně a později i smutnice. Co se týče N. sanguinea, u té nemám páru, co se jí stalo, prostě jednoho dne začala černat, až nakonec zčernala celá...

Ale stejně jako minule mám i pár lepších zpráv. Květináčky, které mi zbyly po mých milovaných D. madagascariensis se nakonec začervenaly tenakulami malých do výšky se táhnoucích rostlinek, které obrostly z kořenů. Zdá se, že i Utricularia bisquamata 'White' se znovu objevuje v mechu právě okolo těchto malých rostlinek. Dále se daří přesazeným kytkám D. venusta. D. nidiformis, které byly mými prvními semenáčky, které jsem dostal do stavu, kdy jim nehrozí chcípnutí každou chvilku, se stávají většími a většími. Už jsou téměř dospělé. Podařilo se mi namnožit Pinguicula gigantea. Můj malý Byblis liniflora už také není tak malý, už má dva květy. Dále se daří následujícím druhům: Sarracenia psittacina, Drosera capensis, Nepenthes fusca, Pinguicula esseriana, Pinguicula rectifolia, Utricularia calycifida, Utricularia sandersonii, Utricularia longifolia, Drosera hammiltonii, Drosera aliciae, Drosera capensis 'White', Drosera capensis 'Red plant, Giftberg', Drosera scorpioides, Drosera pygmaea, Drosera pychnoblasta, Drosera paleacea ssp. roseana, Drosera pullchela x ericksonii a Drosera adelae.

Mimo masožravky se poměrně daří všem druhům orchideí a kaktusů. Dva kaktusy mi vykvetly.

Za necelý týden začíná výstava a hodlám tam pár druhy přispět, tak jsem zvědav, jestli mě s nima nevyhodí, že nejsou dost hezké. :o)

Novinky - Začáteck března 2012

16.3.2012

Zima už se pomalu loučí a dnes přišel první opravdu teplý, jarní, slunečný den. Rosnatkám se vybarvují listy a některé začínají kvést. Bohužel, předcházející kritické období roku si vybralo své. Z důvodu přelití mi odešly oba druhy Heliamphor, což mě obzvláště mrzí a za mé nepřítomnosti mi odešly překrásné Drosery madagascariensis, které dosáhly již výšky 15ti cm a Utricularia gibba

Nicméně i přes tyto trampoty se je z čeho radovat. Vykvetly mi 3 druhy, které u mě ještě nekvetly - Drosera nidiformis, Drosera citrina var. nivea s žlutými květy a Utricularia calycifida, z čehož mám obrovskou radost. Povedlo se mi namnožit několik mexických tučnic z listových řízků a povedlo se mi vyklíčit něco okolo 20ti gemmů. Nedávno mi vyklíčil jeden Byblis, což z pěti semínek není moc, ale nevadí, snad se chytne, budu mu držet palce. Sarracenia psittacina mi začala konečně tvořit dospělé láčky. Z důvodu zvýšených teplot jsem již přemístil několik mrazuvzdorných Sarracenií ven ze sklepa.

To je ode mě krátký přehled toho, jak se vede mé sbírce.

Smutnice si berou svou daň

30.12.2011

Ano, jak už svědčí nadpis, nejedná se o příjemnou novinku, spíše smutnou zprávu. Se smutnicemi bojuji již od začátků mého pěstování, ale až teď v zimě si vzaly velkou oběť. Při kontrole jsem zjistil ukousané kořeny u malých rostlinek Drosera paleace ssp. trichocaulis. Bohudík se zdá, že by mohly některé gemmy ještě naklíčit a rostlinky by mohly pustit kořeny, budu jim držet palce.

Edit, 12.1.2012

D. paleacea ssp. trichocaulis definitivně prohrály svůj boj. :(

Drosera scorpioides - gemmy

27.11.2011

Po dlouhém očekávání mi začaly tyto překrásné trpasličí rosnatky gemmovat. Konečně můžu zvýšit jejich chabou populaci ve svojí sbírce.